לא משאירים אף ילד מאחור

מגפת הקורונה שפרצה בחורף 2020 פגעה בכולנו. הילדים ובני הנוער נפגעו קשה במיוחד, כאשר המסגרות החינוכיות נלקחו מהם, והם נותרו מנותקים מאינטראקציה חברתית בישיבה ממושכת מול הזום. לפי דו”ח בנושא שנערך לאחר הסגר השני על ידי עמותת עלם, נמדדה עלייה של 440% בדיווחים של בני נוער על דיכאון וחרדה; 250% בדיווחים על בדידות; 200% בדיווחים על אלימות ברשת.

על כן, בקיץ האחרון פורום Summer Camps ישראל וקרן שוסטרמן היו שותפים בהקמת שלושה מחנות קיץ יחודיים שמטרתם לעזור לבני נוער שנפגעו מהקורונה. מחנות קיץ אלו, בעזרת תרומתם הנדיבה של קרן שוסטרמן, העניקו מלגות לכל הילדים ובני הנוער שהשתתפו בהם, כדי להעניק להם קיץ מהנה ובלתי נשכח.

מחנה הקיץ תובנות בחינוך:
תובנות בחינוך הינו מיזם חדשני המעניק פלטפורמה מקצועית-ניהולית המאפשרת לבתי ספר פריפריאליים להפוך לבתי ספר מעוררי השראה. מחנה הקיץ, שקם בשיתוף עם חברת BIG IDEA, כלל 90 בנות ובני נוער דוברי ערבית ועברית, ושילב בצורה מושלמת בין חינוך, חברה, טכנולוגיה וחוויות בלתי נשכחות.

לאורך מחנה הקיץ נהנו הילדים והילדות מפעילויות שונות כגון מידול בתלת מימד, גיימינג, רובוטיקה, עיצוב גרפי ועוד. יותר מכל, שמחנו לראות את החיבור שנוצר בין בנות ובני נוער ממקומות שונים ומרקעים שונים, שלאחר שנה של בידוד חברתי זכו להזדמנות לרכוש כישורים חברתיים, להוביל יוזמות ולקבל כלים מנהיגותיים.

קאמפ מנהיגות תל אביב-יפו:

מחנה קיץ זה נוסד בשיתוף עיריית תל אביב-יפו וקאמפ קימאמה, בכדי לתת לכל ילד או ילדה לממש את עצמם ולהביא את יכולתם לידי ביטוי. הילדים במחנה הקיץ נבחרו מבתי ספר בדרום תל-אביב, במטרה לחדד את המנהיגות העירונית והזהות המקומית שלהם.

במשך עשרה ימים נהנו הילדים ממגוון של פעילויות כגון נינג’ה, אילוף כלבים, גלישת גלים, האקטון בנושא פיתוח מיזמים חינוכיים חברתיים, תוך הכרת חברים חדשים מרחבי קשת החברה הישראלית

מחנה קיץ המרחב השלם 24/7:

ארגון המרחב השלם 24/7 נוסד כדי לחבר את החינוך הפורמאלי לחינוך המשלים (הבלתי פורמאלי) ולחיי היומיום של הילד, ופועל בבתי ספר ברחבי הארץ.

בקיץ האחרון המרחב השלם 24/7 הקימו מחנה קיץ לכ-300 תלמידי בתי הספר שלהם, עם קונספט מיוחד: תלמידי השכבה הבוגרת מכל בית ספר היו המדריכים של התלמידים הצעירים. כך למעשה, כפי שהעיד אחד ממנהלי בתי הספר, נוצר חיבור ודינמיקה ייחודית של קרבה בין השכבות הבוגרות לשכבות הצעירות. את מדריכי השכבה הבוגרת הדריכו המדריכים מארגון המרחב השלם, המלווים אותם לאורך השנה בבית הספר.

מחנה קיץ זה היה גם הוא גדוש בפעילויות כגון גלישה, בישול, טיולים ואף גיחה של יומיים בשטח. כמו הרבה מחנות קיץ, גם במרחב השלם מעודדים את הילדים ובני הנוער לעצמאות ואחריות, ועל כן לכל חניך היה תפקיד למלא במהלך שהותו בקאמפ (לדוגמא, אחראי השקמה).

למחנות קיץ השפעה משמעותית על התפתחותו הרגשית והחברתית של הילד. הם מאפשרים יצירת אינטראקציות חברתיות וחברויות עם ילדים מרחבי הארץ, עוזרים לפתח את החוסן הגופני והמנטלי של הילד, מעצימים את העצמאות ומאפשרים פיתוח של מיומנויות חדשות. לכן, אנחנו מאמינים בחשיבות הנגשת מחנות קיץ אלו לכלל הילדים ובני הנוער, ואנו גאים לקחת חלק בהקמתם של שלושת מחנות קיץ ייחודיים אלו, אשר הצליחו להחזיר לילדים את החיוך.