המיתוס של אובדן למידה בקיץ

הטמפרטורות עולות, חופי ישראל מתמלאים במבלים, וקרם הגנה נמכר בכמויות רבות. אך יחד עם הסימנים המקדימים לבוא הקיץ מגיע התסכול שנגרם כתוצאה מאובדן למידה בעונה זו.

אובדן למידה בקיץ היא בעיה שמלינים עליה כבר מעל ל-30 שנה אבל מעט מאוד משתנה. לאורך השנים, נוצרה תעשייה מגוונת בנושא שמורכבת משלל מחקרים, ספרים ומומחים ואף איגוד ארצי ללמידה בקיץ ויום למידה בקיץ (השנה הוא מצוין ב-21 ביוני. כבר קניתם כרטיס?). בכל יוני מחדש, הורים נחשפים למודעות וכתבות שמזהירות אותם שלא לתת לילדיהם לבזבז את הקיץ שלהם. חלק מבתי הספר אף שולחים את התלמידים לחופשה עם רשימות קריאה לקיץ, על מנת להכין אותם לתוכנית הלימודים של השנה הבאה.

מהו אובדן למידה בקיץ?

אובדן למידה בקיץ הוא אובדן כישורים וידע אקדמיים במהלך חופשת הקיץ, שנמדד באמצעות אבחון תלמידים במתמטיקה וקריאה לפני היציאה לחופשת הקיץ, והשוואת התוצאות במבחנים שמתבצעים בחזרתם ללימודים.

שלושים ותשעה מחקרים עצמאיים מצאו כי בממוצע, בכל קיץ תלמידים מאבדים כחודש מהמיומנויות והידע שהם צברו במהלך שנת הלימודים. עד סיום הלימודים, התלמיד הממוצע מאבד כשנה של לימודים במצטבר בעקבות החופשות.

כמות אובדן הלמידה משתנה לפי נושאים. האובדן המשמעותי ביותר הוא בתחום המתמטיקה, עם  2.6 חודשים של התקדמות במתמטיקה שנאבדים מידי שנה, או שנתיים וחצי בסיום שנות לימודי החובה. בתחום קישורי הקריאה, התוצאות משתנות לפי מצב סוציו-אקונומי כאשר תלמידים ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה מאבדים כחודשיים של התקדמות מדי שנה, לעומת תלמידים ממשפחות בעלות הכנסה בינונית שדווקא מרוויחים.

ההשפעה המצטברת של ההבדל בין משפחות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, מהווה גורם עיקרי לפער ההישגים בין תלמידים במעמד סוציו-אקונומי שונה. הסרטון הבא מסביר את השפעת אובדן הלמידה בחופשת הקיץ על הפער החברתי-כלכלי בהישגי תלמידים:

זוהי בעיה מורכבת ולעיתים מתעלמים מהדקויות שבה בדיונים על פתרון לאובדן הלמידה. עסקים מניעים הכנסות על ידי מניעת חששות של הורים שילדיהם נופלים פער בלימודם תוך שהם לא מסבירים את האופי המורכב של הנושא.

פתרונות:

הפתרון הנפוץ ביותר הוא יותר בית ספר. הורים עם הכנסה בינונית שולחים את ילדיהם לתכניות קיץ הממוקדות בלמידה, וקהילות ובתי ספר מספקים תכניות קיץ למשפחות עם הכנסה יותר נמוכה.

אחרים ממליצים לבטל לחלוטין את חופשת הקיץ. לטענתם, חופשה שנתית ארוכה היא שארית מהעבר, מתקופה שבה ילדים היוו מקור עבודה והכנסה חשוב למשפחות. שנת לימודים יותר מאוזנת, עם חופשות קצרות יותר, יובילו ללמידה יותר איכותית.

המחקר של פרופסור סקוט דייוויז מאוניברסיטת מקמסטר מראה שמחנות קיץ יקרים או טיולים משפחתיים אינם הגורם לפער בין תלמידים במעמדות חברתיות-כלכליות שונות. תלמידים ממשפחות עם הכנסה בינונית מבלים את חודשי הקיץ בנוכחות מבוגרים שמקריאים להם ספרים, ומדברים בשפה גבוהה. “השיחות היומיומיות בשפה גבוהה והקראת ספרים הן הסיבה להרחבת אוצר המילים של ילדיהם. החשיפה הזאת זמינה לילדים ממשפחות אמידות במשך כל השבוע. לעומת זאת, ילדים ממשפחות עם הכנסה נמוכה, נחשפים פחות למקורות הלמידה הללו”.

ד”ר דייוויז הוביל פרויקט פיילוט של מחנות קיץ לקריאה לילדים ממשפחות עם הכנסה נמוכה. המחנות סיפקו לילדים את החשיפה שהם לא קיבלו לפני כן, וכתוצאה מכך ראו שיפור של חודש וחצי בכישורי הקריאה.

ד”ר ריצ’ארד אלינגטון מאוניברסיטת טנסי התייחס לאובדן כישורי הקריאה בקיץ בקרב תלמידים ממשפחות עם הכנסה נמוכה בדרך אחרת. הצוות שלו חילק לתלמידי בתי ספר יסודיים בשכונות עניות ברחבי ארצות הברית שנים עשר ספרים בתחילת חופשת הקיץ. המחקר של ד”ר אלינגטון הראה שרק לתת לתלמידים ספרים גורם לתוצאות גבוהות יותר במבחני הקריאה ולירידה באובדן למידה.

האם אובדן למידה בחופשת הקיץ היא בעיה אמיתית?

ישנם מבקרים השואלים אם אובדן למידה בקיץ בכלל קיים למרות המחקרים בנושא.

מבחנים מתוקננים יכולים להיות מדד לא אמין ללמידה. מבחנים אלו בודקים בעיקר ידע לעומת כישורים. בהתייחס לאובדן למידה בקיץ, יש אנשים שמפקפקים במבחנים אלו כדרך לבחון את רמה של התלמידים.

מעבר לכך, אם תלמיד יכול לאבד את המידע שלמד בחודשיים של חופשת הקיץ, האם הלמידה הייתה אפקטיבית מלכתחילה? כמעט כל מבוגר למד חומר למבחנים שנשכח ברגע שהמבחן הסתיים. אך יש ספרים או שיעורים מסוימים שנזכרים לפרטי פרטים במשך שנים. כאן נשאלת השאלה: איזה סוג למידה אנחנו רוצים? למידה עמוקה שנשמרת ומועילה, או למידה שמבוססת על עובדות שטחיות שנשכחות אחרי חודשיים?

ישנן אפשרויות רבות ללמידה בלתי פורמלית במהלך חופשת קיץ. למידה לא בהכרח דורשת בית ספר או כיתה עם מורה, מחברת ועיפרון. במהלך חופשת הקיץ תלמידים יכולים לעסוק בדברים שמעניינים אותם באמת, להעמיק קשרים עם חברים ומשפחה מורחבת וללמוד בדרכים ששונות משיטות החינוך הפורמלי. למידה חשובה מתרחשת כשילדים משחקים בטבע, רוכבים על אופניים, פוגשים בני דודים או פשוט נפגשים עם חבריהם. הדיונים על אובדן למידה בקיץ מתעלמים מהלמידה החשובה הזאת.

חופשת הקיץ מהווה הזדמנות פז עבור תלמידים רבים לעסוק בלמידה עצמית ולבלות זמן ממושך עם חבריהם ומשפחותיהם. עבור רוב התלמידים, התמדה בעיסוקים אלו בנוסף לקריאת ספרים, מתחת לשמיכה או בערסל, מונע אובדן למידה בקיץ. בתי ספר המכילים תלמידים בעלי יכולות קריאה מופחתות וממשפחות בעלות הכנסה נמוכה יכולים לעזור על ידי אספקת ספרים ייעודים והזדמנויות למפגשים בין אותם תלמידים לבין מבוגרים, על מנת להרחיב את אוצר המילים שלהם. השארת חלק מספריות בתי הספר פתוחות במהלך הקיץ הינה דרך פשוטה וזולה לעשות זאת.