הכל אני יכול במחנה קיץ בישראל

לקראת הקיץ מרבית ההורים נחשפים למאמרים המזהירים אותם שלא לתת לילדיהם לבזבז את הקיץ בבטלה מוחלטת, בטח שלא מול המסכים, כל זאת מחשש לאובדן למידה בקיץ. יש בתי ספר שמעמיסים על הילדים שיעורי בית וחובות קריאה כדי להכין אותם לשנת הלימודים הבאה. אבל האם זה באמת עוזר?  מסתבר שהתשובה לבעיה נעוץ במחנות הקיץ לילדים, המפצים על אובדן כושר הלמידה בזכות פיתוח כישורים וידע בלתי פורמלי התורם להתפתחותם של הילדים במהלך חופשת הקיץ.

מחקרים בדקו ומצאו

‘אובדן למידה בקיץ’ הוא מושג המתייחס לאובדן כישורים וידע במהלך חופשת הקיץ. האובדן נמדד על ידי בדיקת תלמידים במקצועות המתמטיקה והקריאה לפני שהם עוזבים לחופשת הקיץ, ובדיקתם מחדש לאחר חופשה והשוואת הציונים.

בלא פחות מ-39 מחקרים נמצא כי בממוצע תלמידים מאבדים כחודש מיומנויות וידע למידה בכל קיץ. כך שבסיום הלימודים תלמיד ממוצע מאבד התקדמות של כשנה בגלל אובדן למידה בקיץ.

כמות הפסדי הלמידה בקיץ משתנה לפי נושאים. ההפסד במתמטיקה הוא הגדול ביותר, עם שווה ערך ל -2.6 חודשי התקדמות במתמטיקה שאבדו בכל קיץ, או שנתיים וחצי בסיום הלימודים. האובדן בציוני הקריאה משתנה בהתאם למעמד החברתי-כלכלי, כאשר סטודנטים ממשפחות מעוטות יכולת מאבדים התקדמות קריאה של כחודשיים בכל קיץ.

ההשפעה המצטברת של ההבדל בין משפחות בעלות הכנסה נמוכה לבין משפחות בעלות הכנסה בינונית תורמת בעיקר לפער ההישגים בין תלמידים בעלי מעמד סוציו-אקונומי שונה.

אז השאלה הגדולה, כיצד לטפל באובדן למידה בקיץ? 

אחד הפתרונות הוא רישום הילדים למחנות קיץ בו לומדים הילדים כישורים חדשים ומרחיבים את הידע שלהם.

מחקריו של פרופסור סקוט דייויס באוניברסיטת מקמאסטר גילו כי מחנות קיץ בעלות גבוהה אינם גורמים להבדל בלימוד הקיץ בין תלמידים בעלי הכנסה נמוכה לבין תלמידים בעלי הכנסה גבוהה.

ד”ר דייויס הוביל פרויקט פיילוט שבדק תלמידים קוראים בעלי הכנסה נמוכה באונטריו באמצעות מחנות קיץ בנושא פיתוח האוריינות. מחנות קיץ של 2-3 שבועות אלו סיפקו את החשיפה שהתלמידים הללו חסרו בעבר ובתגובה, במקום לאבד את כישורי הקריאה הם שיפרו אותם במהלך חודש וחצי.

מחנות קיץ – חינוך בלתי פורמלי

ישנן אפשרויות רבות ללמידה בלתי פורמלית במהלך חופשת קיץ. לא כל למידה חשובה מתרחשת בתוך כתלי בית ספר או זקוקה למורה, מחברת ועיפרון. במהלך חופשת הקיץ התלמידים יכולים לעסוק בתשוקותיהם, ליצור קשר עם חברים חדשים וללמוד בדרכים שאינן מועדפות על ידי חינוך פורמלי כמו ב Summer Camps למשל.
יש למידה חשובה שמתרחשת במחנות הקיץ כאשר ילדים מכירים חברים חדשים ומפתחים את כישוריהם ומרחיבים את הידע שלהם בנושא בו עוסק המחנה. דיונים על אובדן למידה בקיץ מתעלמים מכך.

והמסקנה היא אחת ויחידה: חופשת קיץ היא הזדמנות לתלמידים לעסוק בלמידה עצמית במחנות הקיץ. אז מתי אתם רושמים את ילדכם?

כל ה Summer Camps המעולים בארץ מחכים לכם כאן

[המאמר מבוסס על כתבה בפורסמה באתר Looking UP, כותב: andrews campbell, באתר: andrewscampbell.com]