11 יתרונות למחנות קיץ

לא משנה איזה שלב בשנה, אנחנו אף פעם לא רחוקים מדי מחודשי הקיץ הקרבים ובאים, בהם אני ורבים אחרים כאן ב - iD Tech נצפה במחנות בפעולה ויש לנו את העונג לשמוע ולקרוא את המשוב מצד עשרות אלפי הורים וחניכים שהיו במחנה.

מאת: רייאן , מתוך אתר iD Tech

אם יש לכם ילדים, ייתכן ואתם שוקלים לשלוח אותם למחנה קיץ –  לשחק, לעשות כיף, ללמוד, לקיים אינטראקציה עם ילדים אחרים וכו’. זה לא שונה בהרבה מחווית בית הספר, נכון? לפיכך, ניתן היה להשיג כל תועלת מהמחנה בבית הספר, אז למה לטרוח?

ובכן, האמת צריכה להיאמר- יש הרבה יתרונות ייחודיים בחוויה של מחנה הקיץ. 

450,000 חניכים היו בתכניות הקיץ השונות שלנו מאז 1999.  חיברתי את המאמר הזה כי חשוב שההורים יבינו את כל מה שיש למחנה להציע לילדים שלהם. אם יש לכם ילדים, ייתכן ואתם שוקלים לשלוח אותם למחנה קיץ –  לשחק, לעשות כיף, ללמוד, לקיים אינטראקציה עם ילדים אחרים וכו’. זה לא שונה בהרבה מחווית בית הספר, נכון? לפיכך, ניתן היה להשיג כל תועלת מהמחנה בבית הספר, אז למה לטרוח?

ובכן, האמת צריכה להיאמר- יש הרבה יתרונות ייחודיים בחוויה של מחנה הקיץ. 

אז למה מחנה קיץ חשוב עבור הילדים? 

 מחנה קיץ מציע הזדמנויות לילדים לצמוח ולהתפתח. במהלך השנה ילדים עוברים מהבית לבית הספר ולפעילויות שונות מחוץ לבית הספר, כאשר כל סביבה תורמת להתפתחותם. מחנה קיץ הוא מקום ייחודי נוסף לצמיחה, המאפשר לילדים להיות עצמאיים ובטוחים בעצמם, תוך כדי בניית קשרים עם חברים חדשים וללמוד מיומנויות מגוונות חדשות. 

היתרונות במחנות קיץ: 

  1. מחנות עוזרים לילדים לבנות תחומי עניין ייחודיים:

קיימים מעט בתי ספר שמציעים שיעורים כמו עיצוב, משחק, חץ וקשת או יזמות. עם זאת, ישנם מספר רב של מחנות המתמחים בפעילויות שכאלה ואף מגוון רחב יותר… 

אז אם ילדיכם מתעניינים בתחום שאינו נלמד בבית הספר, לאן הם הולכים ללמוד או לצבור ניסיון? יתכנו כמה אפשרויות לאחר הלימודים, אבל אז נוצר עומס נוסף, בזמן שכבר יש שיעורי בית והתחייבויות אחרות.

מחנה קיץ הוא אפשרות טובה מאוד ונטולת הסחת דעת המאפשרת זמן לילדים להיחשף ולהתנסות בתחומי עניין חדשים ומגוונים.

  1. מחנה ממציא וגם מבטל “תיוגים” שונים

תלמידים לומדים לעתים קרובות שנה אחר שנה בבית הספר עם אותם בני גילם, מה שעלול להוביל לתיוג ולהיות ‘תקוע’ עם תפיסה מסוימת. ילד עשוי להיתפס כמכוער, שקט וכו’. כאשר הוא באמת יכול להיתפס אחרת ב״תפאורה״ שונה. ילדים שהולכים למחנות יום או לינה פוגשים קבוצה אחרת בסביבה אחרת. לעתים קרובות, ילד ישתחרר מהקטגוריות שהדביקו לו, אם יקבל את ההזדמנות.

מחנה קיץ הוא הזדמנות חדשה שיכולה לשנות חיים. כולנו עוצבנו והושפענו על ידי הסביבה שלנו בצורה כזו או אחרת, אבל כשהעיצוב הזה הופך עבור מישהו לקיבעון שלמעשה אינו מייצג אותו, יהיה קשה לאותו אחד “לפרוץ” ולהשתנות, אלא אם יצא מאותו סביבה.

המחנה מאפשר לילדים להשתחרר מהתבניות שהודבקו להם, לצאת לסביבה מלאה בילדים אחרים שרואים אותם באופן אינטואיטיבי, ולא את מה שהוכשרו לראות במשך שנים של חיזוק כוזב.

  1. מחנה הקיץ מאפשר פיתוח יכולות חדשות

גם אם בית הספר שלכם מציע פעילויות שונות, מחנה הקיץ מאפשר לעשות יותר.

חשבו לתת לילדכם שבוע או יותר להיות שקועים בבניית מיומנות ספציפית כמו ספורט, קרקס, טיול או שייט. הזדמנויות אלה קיימות במחנה, וקשה למצוא פעילות כל כך ממוקדת במקום אחר.

בנוסף, ילדים ובני נוער מצליחים באמת לצאת מאזור הנוחות שלהם, להתנסות ולקחת סיכונים, מבלי לפחד מהכשלון וההשלכות הנובעות מכך. 

  1. מחנה הקיץ מוביל לסוג חדש של בניית חברות

שמעתי את זה מיליון פעמים מחניכים: “מצאתי את החברים שלי!”. 

ילדים המקיימים אינטראקציה עם עמיתים דומים להם, מסוגלים לבנות קשרים המבוססים על תחומי עניין דומים. מערכות יחסים אלה יכולות להוביל ליותר מכך, מכיוון שהתלמידים בונים רשת שתשמש אותם בהווה או בעתיד לכל אורך החיים.

5. מחנה עוזר בחיזוק החוסן הנפשי והפיזי

רבים מאיתנו מרגישים שילדים אינם פעילים במידה מספקת בחודשי הקיץ. 

מחנה גורם לילדים לצמוח מנטלית וגם פיזית. יש לך ילד שאוהב משחקי וידאו? מי לא? המחנה יאפשר לילדים לרדת מהספות ולהיכנס לקורסים המלמדים אותם ליצור משחקים, במקום רק לשחק. המחנה יאפשר פעילות גופנית. התנסויות מבוקרות בהצלחה ובהתמודדות עם כישלון ובעיקר למידה מעצימה. 

6. המחנה מחזק את תחושת העצמאות וההעצמה 

גם אם אתם חושבים שהילדים שלכם הם עצמאיים, שום דבר לא בוחן את עצמאותם יותר מאשר לתת להם זמן רחוק מההורים, זמן שיהיו ״בעצמם״ – בעצמאותם. 

בלי אמא או אבא בסביבה, מי הולך לקבל את ההחלטות של ילדכם? מי הולך לומר להם לצחצח שיניים? להכין את המיטה? לנהל את זמנם? במחנה הם עצמם והם המנהלים של עצמם (תחת ליווי והנחיה של המדריכים המנוסים). 

מחנה קיץ מאפשר לילדים סיכוי להבין באמת את המחשבה שעוברת בזמן קבלת החלטה טובה, ויגלו עוד יותר על עצמם ועל היכולת שלהם להיעזר ולעזור לחברים. 

7. המחנה מחזק את הביטחון על ידי הצלחה

עם פעילות וצמיחה מגיעה תחושת הצלחה או כישלון. בין אם מדובר בדוגמנות, כדורסל או תלת מימד, כל פעילות מגיעה עם סט אבני דרך ומבחנים משלה. חלק מהפעילויות הללו עשויות להיות חדשות לגמרי עבור ילדכם, ואילו אחרות יכולות להיות הרחבות של מה שהם כבר יודעים.

אולי הם מעולם לא שיחקו טניס לפני כן, או אולי הם שיחקו טניס אך ​​מעולם לא ניסו להגיש. יציאה למגרש ללמידה והתנסות בטניס, תעלה את הביטחון. אחרי כל זה, החניכים עוזבים את המחנה עם תמיכה פנימית חזקה מספיק כדי לגרום להם לנסות את נבחרת הטניס בבית הספר … ואז מי יודע למה הם יהפכו וכמה רחוק הם יגיעו..

8. מחנה מוביל ליצירתיות נטולת שיפוט

במחנה קיץ אין ממש כישלון, רק סיכוי לנסות דברים חדשים, שהם כשלעצמם הצלחה.

הילדים אינם צריכים לדאוג לקבל ציון כושל. רק כאשר ילדים חפים ממגבלה כזו, היצירתיות שלהם יכולה לפרוח.

9. מחנה בונה את החוזקות של הילדיםן

הרעיון המרכזי במחנה קיץ הוא לנהל סביבה מרובת התנסויות שכולן בונות ומחזקות את הילד מהיבטים רבים: חברויות חדשות, ביטחון עצמי, עצמאות, תחושת שייכות, ידע חדש. כל הדברים הללו יחד תורמים להתפתחותו של ילדכם כשהם עושים צעדים מילד לבוגר חזק, מתחשב ומיומן.

10. המחנה מעורר הערכה והכרת תודה

לא לשכוח – זמן הרחק מהבית עוזר לילדים להעריך את הבית, את ההורים שלהם, את החפצים שלהם, 

ארוחה שהוכנה על ידי אמא או אבא, וכל דבר אחר שאין להם במחנה…

כיף לשמוע את זה כשהם חוזרים!

11. מחנה הקיץ מהנה וכיף מאוד (כמובן!)

השארתי קביעה זו לסוף מסיבה ברורה: לא מכיוון שזה לא חשוב, אלא כדי לבסס את הרעיון שיש גורמים רבים אשר משתלבים בהחלטה לשלוח את ילדכם למחנה, ולא כדאי לתלות אותה רק בשאלה אם יש צורך לבדר אותם או לא למשך שבוע, חודש וכו’.

מחנה הקיץ הוא הרבה דברים. אם אתם כבר שולחים את ילדיכם באופן למחנה, כדאי להכיר את כל היתרונות ולהרוויח את ההזדמנויות האלו עבור ילדיכם.

אם אתה שולחים אותם למחנה קיץ בכיף, זה נהדר! אך נסו להכין אותם מראש כדי להבטיח שהם ממקסמים את יכולתם להשיג את היתרונות.

ואם עדיין לא שלחתם את ילדיכם למחנה ואתם תוהים לגבי השפעת המחנה על ילדים, אני מקווה שדבריי יעזרו בתכנון העתידי שלכם.

תהנו!